قیمت خودرو امروز چهارشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۲ / كاهش قیمت ها در بازار

 

اقتصاد ۱۰۰- قیمت خودرو همانند هفته‌های گذشته، روزهای با آرامش خود را سپری می‌كند. به‌طوری كه امروز هم در اغلب خودروها، كاهش اندك و یاثبات قیمتی خوبی تجربه كردیم.

 

 

 

این تغییرات، اغلب همانند روند روزهای گذشته با ثبات و كاهش نسبی همراه بود. البته در مواردی افزایش بسیار كمی نیز تجربه كردیم. پس از برگزاری مرحله دوم فروش سامانه یكپارچه و اختصاص نوبت برای اخذ خودرو به همه ثبت نامی‌ها، عطش بازار تا حد زیادی فروكش كرده. البته ثبات نرخ ارز در ثبات سایر بازارها بی‌تاثیر نیست.

قیمت خودروهای داخلی

در سایت‌های خرید و فروش، قیمت خودرو در لحظه نگارش این گزارش به این شرح ثبت شده است: پراید ۱۳۱ با تبعیت ا ز پراید ۱۱۱ كاهش قیمت ۵ میلیونی نسبت به روز گذشته را تجربه كرد. به‌طوری كه قیمت پراید ۱۳۱ به ۳۴۵ میلیون تومان و پراید۱۱۱ با ۵ میلیون كاهش، به ۳۵۵ میلیون تومان رسید.

قیمت پژو پارس LX TU5، ساخت ۱۴۰۱ كه در روزهای گذشته كاهش چشم‌گیری را تجربه كرده بود، امروز سوم خرداد ماه، نسبت به روز گذشته ثابت مانده و به نرخ ۶۴۰ میلیون تومان معامله شد.

پژو 207i دنده‌ای، ساخت ۱۴۰۱ كه در چند روز گذشته كاهش قیمت زیادی نسبت به سایر محصولات داشت؛ اما امروز برخلاف روزهای اخیر ۱۰ میلیون تومان افزایش قیمت در معاملات داشت و با ۶۷۰ میلیون تومان در بازار معامله شد. قیمت تارا اتوماتیك مدل ۱۴۰۲ كه سدان لوكس ایران خودرو محسوب می‌شود، امروز با ۴ میلیون تومان كاهش، دوباره به قیمت دو روز قبل بازگشت و در نرخ ۸۸۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.

 

 

قیمت خودروهای خارجی و مونتاژی

در بازار خودروهای خارجی و مونتاژی نیز همانند داخلی‌ها، قیمت خودرو از آرامش نسبی همانند روزهای گذشته برخوردار بود و اغلب دارای روند نزولی بودند. ام وی ام X22 PRO همانند روز گذشته با همان نرخ یك میلیارد و ۸۰ میلیون تومان معامله شد. قیمت جك J4 ساخت 1402 نیز همانند X22 PRO، نسبت به روز گذشته ثابت بوده و در همان حدود 910 میلیونی خرید و فروش می‌شد. اما این میان خودروی بسترن B30 با مدل ۱۴۰۰ كه قیمت آن در روزهای گذشته ثابت بود، امروز با ۴۰ میلیون تومان كاهش، به قیمت یك میلیارد و ۴۶۰ میلیون تومان رسید و بیش‌ترین كاهش را در بین مونتاژی‌ها نصیب خود كرد.

 

 

 

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده

باتوجه به وضعیت سایر بازارها و همچنین ثبات نسبی نرخ ارز، انتظار می‌رود تا زمانی كه تغییراتی در نرخ ارز نداشته باشیم، آرامش بازار خودرو حفظ شده و شاهد تغییرات قیمتی بالایی نباشیم.

از طرفی با توافق صورت گرفته میان مونتاژكاران و شورای رقابت، خودروسازان قیمت‌های اعلامی شورای رقابت را قبول كرده و نرخ فروش محصولات‌شان را كاهش دادند. با كاهش قیمت كارخانه محصولات مونتاژی و ثابت ماندن باقی متغیرهای اقتصادی، قیمت بازاری آن‌ها نیز با شیب كم‌تری كاهش یافته و یا ثابت خواهد ماند.

البته روز گذشته با انتشار خبری مبنی‌بر جریمه خودروسازان در صورت تخلف، می‌توان درك كرد كه سازمان تعزیرات نیز احتمال تخلف خودروسازان را می‌دهد. بنابراین تا زمانی كه خودروسازان، اقدام به فروش محصولات‌شان با قیمت‌های بالاتر نكنند، و از طرفی باقی پارامترهای اقتصادی ثابت بماند، قیمت خودرو در همین محدوده ثابت خواهد ماند. اما این نكته را نباید از یاد برد كه در شرایط تورمی كشور ما، وضعیت همه بازارها در بلندمدت صعودی است.

 

* قیمت روز خودرو