فردا؛ آخرین مهلت انتخاب خودرو در سامانه یكپارچه

 

فرصت انتخاب خودرو برای متقاضیان در مرحله دوم طرح سامانه یكپارچه فروش خودرو‌ های داخلی و مونتاژی،  فردا (چهارشنبه 10 خرداد) به پایان می رسد.

 

 

 

با توجه به زمان‌بندی اعلام‌شده، فرایند انتخاب خودرو در سامانه یكپارچه با ارسال اطلاعات از بانك‌ها، از تاریخ 3 خردادماه آغاز شده است. قبل از این، پایش اطلاعات متقاضیان خرید خودرو‌های داخلی به‌منظور افتتاح حساب وكالتی (واریز 100 میلیون تومان و مسدود كردن آن) انجام شده بود.

براین‌اساس؛ فقط متقاضیان واجد شرایط كه اطلاعات آن‌ها از سوی بانك‌ها به سامانه ارسال شده است، می‌توانند در تاریخ مذكور 5 اولویت خودرویی را به‌منظور تشكیل فهرست نوبت‌دهی در سامانه به‌نشانی esalecar.ir انتخاب كنند، زمان ثبت‌نام تأثیری در اولویت عرضه خودرو ندارد.

 متقاضیان ثبت‌نام در مرحله دوم طرح یكپارچه فروش خودرو‌های داخلی از 20 تا 29 اردیبهشت فرصت داشتند برای افتتاح حساب وكالتی و واریز وجه اقدام كنند.

عرضه 23 مدل خودرو در مرحله دوم فروش یكپارچه

شركت سایپا 11 خودرو از محصولات خود شامل كوییك مدل GX، كوییك اتوماتیك، ساینا S، ساینا S اتوماتیك، كوییك R مدل GX، شاهین، شاهین اتوماتیك، ساینا مدل GX، ساینا مدل GX اتوماتیك، ساینا مدل جی‌ایكس دوگانه‌سوز و اطلس را عرضه كرده است.

 شركت مدیران‌خودرو در این دوره شش خودرو شامل آریزو 6 پرو، تیگو 8 پرو، X 55 پرو، X 22 پرو اتوماتیك، X 22 پرو دنده‌ای و آریزو 5 توربو عرضه كرده است.

 همچنین شركت فرداموتورز 3 محصول فردا SX5، فردا T5 و سوبا M4 و كرمان‌موتور با جك S3، جك J4، كی‌ام‌سیJ7 در دومین مرحله از طرح یكپارچه عرضه خودرو‌های داخلی حضور دارند.

 براساس این گزارش؛ ایران‌خودرو هیچ محصولی در این مرحله عرضه نكرده است.

 

*امكان ثبت نام هرمتقاضی كه پیش از این در لیست نوبت دهی طرح اول سامانه یكپارچه و خودروهای وارداتی قرار گرفته اند، وجود ندارد مگر آنكه انصراف خودرا تا تاریخ 1402/02/20 در سامانه های مربوطه ثبت نماید.

 

*ثبت نام مرحله اول در لیست نوبت دهی هیچگونه حقی را برای متقاضی برای دریافت خودرو ایجاد نمی نماید و تعهد خودروساز صرفاً براساس قطعی نمودن ثبت نام توسط خودروساز در مرحله سوم اجرای طرح، شكل می گیرد.

 تبصره 5: تخصیص خودرو در این مرحله بر اساس اولویت انتخابی مشتری و رتبه اولیه در سامانه انجام می گیرد.

 تبصره 6: ضروری است علاوه بردارا بودن حساب شخص وكالتی با وجه اعتبار لازم، كلیه شرایط طرف تقاضا، توسط متقاضیان رعایت گردیده وچنانچه در هرمرحله تا قطعی نمودن ثبت نام توسط خودروساز،مشخص گردد كه متقاضی حایز شرایط ثبت نام نبوده، ثبت نام وی ملغی می گردد.

 

شرایط عمومی تعیین شده مندرج در ماده 4 دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری توسط شورای رقابت:

 

1. حداقل سن مجاز متقاضیان خرید خودرو 18 سال می‌باشد.

 2. دارا بودن گواهینامه رانندگی معتبر (دارای تاریخ اعتبار ) برای متقاضیان خرید خودرو الزامی است.

 3. متقاضیانی كه طی 48 ماهه گذشته در شركت‌های ایران خودرو و سایپا و طی 24 ماهه گذشته از سایر شركت‌های خودروسازی نسبت به ثبت نام و یا صدور فاكتور (تمامی روش‌های فروش سامانه خودروسازان، بورس كالا و ...) اقدام نموده‌اند، امكان ثبت نام و خرید خودرو را ندارند.

 4. متقاضیانی كه دارای پلاك انتظامی فعال هستند، امكان ثبت نام و خرید خودرو را ندارند.

 5. انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو به اشخاص (حتی به‌صورت وكالتی) و نیز فروش حواله خودرو به‌صورت وكالتی ممنوع است.

 6. امكان صلح خودروی خریداری شده به غیر وجود ندارد.

 7. شركت‌های خودروسازی موظف‌اند روش‌های بازدارنده برای جلوگیری از انتقال سند حداقل به مدت یك سال، از جمله رهن گرفتن سند خودرو را اتخاذ و اجرا كند.

 8. امكان ثبت نام و خرید خودرو برای اشخاص حقوقی وجود ندارد.

 9. در صورتی كه در هریك از مراحل و فرآیند ثبت نام مشخص شود كه متقاضی حائز شرایط ثبت نام نمی‌باشد، ثبت نام وی كان لم یكن تلقی و وجه واریزی (بدون پرداخت سود مشاركت و ...) عودت خواهد شد.

 10. در صورت بروز هرگونه تاخیر احتمالی در تحویل خودرو برابر ضوابط مندرج در قرارداد، خسارت جبران تاخیر در تحویل، مطابق آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف كنندگان خودرو و ابلاغیه های مرتبط كه متعاقبا از طریق بخشنامه های فروش اطلاع رسانی می گردد، پرداخت خواهد شد.

 11. سایر موارد و شرایط بر اساس بخشنامه‌های صادره توسط شركت‌های خودروسازی و قرارداد منعقده فی‌مابین با مشتریان خواهد بود.

 12. متقاضی می بایست اقدام به ایجاد صرفاً یك حساب وكالتی نماید در غیراینصورت مسئولیت موضوع به عهده خود متقاضی می باشد.

 13. قرار نداشتن در فهرست اولویت های اعلامی اولین طرح یكپارچه خودروهای داخلی و وارداتی و یا انصراف در طرح مذكور تا تاریخ 1402/02/20

 14. هر كد ملی مجاز به خرید یك دستگاه خودرو از مجموع شركت های خودروسازی میباشد.

 15. طرح عادی شامل همه افراد با مشخصات فوق می باشد و طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت صرفا" مختص مادرانی كه حائز شرایط قانون حمایت از خانواده وجوانی جمعیت كه مورد تائید سازمان ثبت احوال كشور می باشد و مسئولیت اشتباه در انتخاب طرح بعهده متقاضی می باشد.

 16. متقاضیان ثبت نام می‌بایست شماره همراه ثبت شده بنام خود را در سامانه اعلام نمایند در غیر این صورت مسئولیت عدم تطابق شماره همراه با كد ملی بعهده متقاضی می باشد.

 

مرحله دوم: نوبت دهی و اعلام زمان بندی بازای هر محصول مشخص

 

پس از نوبت دهی، لیست متقاضیان واجد شرایط در ثبت نام اولیه، براساس برنامه تولید اعلام شده از سوی خودروسازان داخلی، زمان تحویل خودروی مدنظر به متقاضی در سامانه اعلام می گردد.

 تبصره1-اعلام زمانبندی براساس لیست نوبت دهی(لیست انتظار هر محصول) در خردادماه 1402 و در سامانه https://www.esalecar.ir انجام می گردد

 تبصره2-قرارگرفتن متقاضی در لیست انتظار براساس زمانبندی اعلامی، تعهدی را برای خودروساز به منظور تحویل خودرو ایجاد نمی نماید و این تعهد صرفاً پس از انجام مرحله سوم و براساس انعقاد قرارداد فروش متقاضی با خودروساز و براساس مفاد قرارداد منعقده شكل می گیرد .

 تبصره 3- در این مرحله و پس از اعلام نتایج زمانبندی متقاضی می تواند نسبت به برداشت وجه اعتبار از حساب وكالتی اقدام نماید و در صورت تمایلِ متقاضی واجدشرایط برای تحویل خودرو مطابق با زمانبندی اعلامی در این مرحله، می تواند تا نسبت به قطعی نمودن ثبت نام براساس فراخوان خودروساز و باتكمیل وجه درحساب خودروساز و براساس قیمت روز، اقدام كند و یا آنكه با اعلام انصراف پس از اعلام نتایج زمانبندی، از لیست انتظار خودروی مدنظر خارج گردد.

مرحله سوم: قطعی نمودن ثبت نام متقاضیان براساس فراخوان خودروساز

در این مرحله و پس از اعلام زمانبندی به متقاضیان و شكل گیری لیست انتظار برای هرمحصول، خودروساز موظف است تا هرگونه فراخوان برای طرح‌های فروش خودرو را منطبق بر زمانبندی و نوبت دهی انجام شده،اعلام نماید. بنابراین خودروسازان به مرور زمان و صرفاً برمبنای لیست اولویت بندی مذكور برای هرمحصول، نسبت به فراخوان و قطعی نمودن ثبت نام و انعقاد قرارداد فروش بر مبنای قیمت روز خودرو، اقدام خواهند نمود.

 تبصره1- قطعی نمودن ثبت نام توسط خودروسازان در این طرح براساس لیست نوبت دهی شده بر مبنای قیمت روز منطبق بر دستور العمل تنظیم بازار خودروی شورای رقابت می باشد.

 تبصره 2- در صورتی كه در طول فراخوان مشتری در زمان تحویل ویا انجام ثبت نام قطعی، مشخص گردد كه مشتری شرایط طرف تقاضای مندرج در اطلاعیه را نقض نموده است و یا در این مدت از خودروسازان داخلی دیگر خودرو خریداری نموده است، ثبت نام در این طرح كان لم یكن تلقی می گردد.

 

*توجه به این نكته ضروری است كه اطلاعات كلیه متقاضیان مرتبط با این طرح حسب ماده 19 آیین نامه اجرایی ماده 14 الحاقی قانون مبارزه با پولشویی و طرح مالیات برعایدی سرمایه در اختیار نهادهای ذیربط قرار می گیرد.