آغاز مرحله سوم طرح یكپارچه فروش خودرو به زودی

 

اكوایران: به گفته مدیر سامانه یكپارچه عرضه خودرو، این سامانه در شهریور ماه برای 3 درصد افرادی كه در مرحله دوم ثبت نام در این سامانه خودرویی به آنها خودرو تخصیص داده نشد باز می‌شود.

 

 

به گزارش اكوایران، بازگشایی مجدد سامانه یكپارچه عرضه خودرو با توجه به ظرفیت جذب نشده خودروسازان و همچنین در جهت عرضه محصولات جدید در شهریور ماه صورت می‌گیرد.

 

مهدی تقدسی- مدیر سامانه یكپارچه عرضه خودرو- با اشاره به اینكه این سامانه فعلا باز نشده است و اطلاع رسانی درباره بازشدن آن مانند سابق از طریق رسانه‌های رسمی و معتبر انجام خواهد شد، گفته: به 97 درصد از افرادی كه در مرحله دوم عرضه خودرو در سامانه یكپارچه عرضه خودروهای داخلی ثبت‌نام كرده بودند طبق زمان بندی و براساس برنامه تولید خودروسازان داخلی خودرو تخصیص داده شد و براساس نوبت معین شده به این متقاضیان خودرو داده می‌شود. 

وی ادامه داد: اما با توجه به ظرفیت جذب نشده خودروسازان و همچنین محصولات جدید، در شهریور ماه برای 3 درصد باقیمانده (افراد متقاضیان مرحله دوم) كه خودرویی به آنها تخصیص داده نشده، ضمن حفظ اولویت امكان انتخاب خودروی جدید برای آنها فراهم می‌شود. 

بر اساس گزارش فارس، در شهریور ماه، سامانه یكپارچه عرضه خودرو برای 3 درصدی كه در دور دوم عرضه یكپارچه در نوبت تحویل خودرو قرار نگرفته‌اند باز می‌شود و در قالب طرحی با عنوان «طرح جایگزین» متقاضیانی كه در دور دوم خودرویی نگرفته‌اند می‌توانند خودروی خود را در سامانه انتخاب كنند و در نوبت تحویل خودرو قرار گیرند. 

تقدسی با بیان اینكه در دور دوم عرضه یكپارچه خودرو متقاضیان امكان انتخاب 5 خودرو را داشتند، گفت: این 3 درصدی كه در دور دوم عرضه یكپارچه خودرو در سامانه خودرویی به آنها تخصیص داده نشد تنها به انتخاب یك یا دو اولویت از خودروسازان خصوصی بسنده كرده بودند و از آنجا كه خودروهای انتخابی پرتقاضا بود و به دلیل عدم تناسب با برنامه تولید خودروساز، خودرویی به این افراد تعلق نگرفت. 

وی افزود: احتمالا با باز شدن سامانه در شهریور به آن دسته از متقاضیانی كه زمان تخصیص خودروی آنها سال 1403 تعیین شده اعلام می شود كه در صورت تمایل از خودروهایی كه امكان تحویل آنها توسط خودروساز در سال جاری فراهم است انتخاب كنند تا بتوانند خودروی خود را زودتر تحویل بگیرند.

مدیر سامانه یكپارچه خودرو بیان داشت: بنابراین بعد از این مرحله و بررسی ظرفیت خودروسازان اطلاع رسانی برای ثبت نام مرحله سوم عرضه یكپارچه خودرو انجام می‌شود.

وی با اشاره به تغییر شرایط عرضه و تقاضا اظهار داشت: خودروسازان خصوصی اعلام كرده اند كه فقط حدود 10 درصد از افرادی كه در طرح یكپارچه عرضه خودرو ثبت نام كرده بودند نسبت به پرداخت پول به خودروساز اقدام كرده اند و لذا ظرفیت خالی زیادی باقی مانده است. 

 

تقدسی گفت: با توجه به افزایش تولید و كاهش قیمت خودرو از حجم تقاضای محصولات خودروسازان بخش خصوصی كاسته شده است بنابراین این مسائل باعث شده تا خودروسازان این بخش به سمت فروش اقساطی محصولاتشان حركت كنند. 

 عبدالله توكلی‌لاهیجانی در نشست اعضای كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با وزیر صمت، گزارشی از روند تولید خودرو، برنامه‌های مدیریت بازار و واردات خودروهای كاركرده را ارائه كرد و در تشریح وضعیت تولید خودرو گفت: در حال حاضر حدود 95 درصد برنامه پیش‌بینی شده در حوزه تولید خودرو در سال‌جاری محقق شده است.

وی با بیان اینكه امسال برنامه تولید یك میلیون و 500 هزار دستگاه خودرو را داریم، افزود: تولید خودروهای سواری در 4 ماهه نخست امسال نسبت به همین مدت در سال گذشته، حدود 27 درصد رشد داشته است.

مدیركل دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت با بیان اینكه بخش خصوصی نقش مهمی در این رشد داشته، افزود: رشد خودروسازان این بخش نسبت به 4 ماهه سال گذشته حدود 90 درصد بوده است.

وی افزایش عرضه از طریق تولید داخل، شفاف‌سازی عرضه از طریق سامانه یكپارچه و تسهیل واردات و تدوین آئین‌نامه واردات خودروهای كاركرده را از جمله برنامه‌های وزارت صمت در مدیریت بازار خودرو اعلام كرد و به گفته وی، در تدوین آئین‌نامه واردات خودرو، از نقطه نظرات كارشناسان استفاده شده است.