حذف قرعه كشی برای خودروهای عرضه شده در بورس

رئیس سازمان بورس در پاسخ به این پرسش كه آیا با عرضه خودرو در بورس كالا، قرعه‌كشی خودرو حذف می‌شود؟ گفت: در مورد خودروهایی كه در بورس كالا عرضه می‌شوند، قاعدتاً قرعه‌كشی معنی نخواهد داشت و بر اساس عرضه در بورس انجام خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «مجید عشقی» در ارتباط تلفنی با بخش خبری 21 سیما درباره جزئیات این خبر افزود: عصر سه‌شنبه جلسه شورای عالی بورس به ریاست وزیر اقتصاد تشكیل شد و بحث عرضه خودرو در بورس یكی از موضوعات اصلی جلسه بود كه با توجه به بحث‌هایی كه در جلسه انجام شد اعضای شورای عالی بورس مصوب كردند كه عرضه خودرو در بورس ادامه پیدا كند.

وی ادامه داد: عرضه خودرو‌هایی كه قبل از این در هیأت پذیرش بورس كالا، تصویب و پذیرش شده و مورد موافقت اعضای این هیأت قرار گرفته است و در دو ماه گذشته عرضه‌هایی را در بورس كالا داشتند، ادامه پیدا خواهد كرد.

عشقی افزود: از عرضه‌كنندگان و خودروسازان خواسته شده است كه برنامه عرضه را ارائه دهند تا متقضایانی كه می‌خواهند خرید‌های خود را انجام دهند بتوانند برنامه‌ریزی كنند و هر هفته مشخص باشد كه چه خودرو‌هایی عرضه می‌شود.

رئیس سازمان بورس در پاسخ به این پرسش كه این عرضه‌ها شامل چه خودرو‌هایی می‌شود؟ و آیا تعداد خودرو‌ها برای عرضه مشخص شده است؟ گفت: این برنامه را خودروسازان خواهند داد, چون عرضه‌ها تا الآن غیر منظم بود كه یكی از ایراد‌های اصلی ما هم این بود كه تعداد عرضه‌ها در هفته‌های آینده مشخص نبود‎؛ ان‌شاءالله خودروسازان عرضه‌ها را با توجه به میزان برنامه تولیدشان و تعهدات عرضه‌ای كه دارند در هر هفته یا هر دو هفته به صورت مشخص اعلام خواهند كرد.

عشقی تأكید كرد: این عرضه‌ها به تناسب تعداد خودرو‌هایی كه وجود دارد چند روز قبل از انجام معامله اعلام خواهد شد تا متقاضیان بتوانند برنامه‌ریزی لازم را برای خرید داشته باشند.

وی در پاسخ به این پرسش كه آیا با عرضه خودرو در بورس كالا، قرعه‌كشی خودرو حذف می‌شود؟ گفت: در مورد خودرو‌هایی كه در بورس كالا عرضه می‌شوند، قاعدتاً قرعه‌كشی معنی نخواهد داشت و بر اساس عرضه در بورس انجام خواهد شد.

رئیس سازمان بورس در پاسخ به این پرسش كه با توجه به اینكه به تازگی شورای رقابت همه خودرو‌ها را مشمول قیمت‌گذاری اعلام كرده است، آیا عرضه خودرو در بورس با این تصمیم منافاتی ندارد؟ گفت: خیر؛ هیچ منافاتی با بحث دستورالعمل شورای رقابت ندارد، زیرا بر اساس بند ج ماده 36 قانون احكام دائمی، كالا‌هایی كه در بورس كالا پذیرفته می‌شوند بر اساس قوانین و مقررات بورس كالایی برخورد می‌شوند و مشمول هر نوع نظام قیمت‌گذاری نخواهند بود.

انتهای پیام/؛