۲۴ بهمن ۱۴۰۱ 

خودروسازان داخلی به دلایلی از جمله سهولت دسترسی مشتریان به محصولات آنها و ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا خرید و فروش خودرو در بازار، اقدام به برگزاری قرعه‌كشی می‌كنند.

 

پیش فروش و ثبت نام محصولات ایران خودرو در طرح‌های سه ماهه و یكساله اعلام می‌شود و بعد از اتمام ثبت نام، قرعه كشی خودرو انجام و اسامی برندگان اعلام خواهد شد. پیش‌تر ثبت‌نام و انجام قرعه‌كشی خودرو به عهده سامانه یكپارچه فروش خودرو بود اما این سامانه در حال حاضر فعالیتی ندارد.

متقاضیان می توانند با اطلاع از قیمت روز محصولات ایران خودرو و در نظر گرفتن بودجه مورد نظر جهت خرید خودرو اقدام كنند.

تاریخ قرعه كشی ایران خودرو

مراسم قرعه كشی جدیدترین طرح ایران خودرو كه شامل آریسان دوگانه سوز، رانا پلاس، سورن پلاس بنزینی و پارس با موتور XU7 می‌شود، روز یكشنبه ۲۱ بهمن ماه برگزار و نتایج آن از طریق سایت ikco.ir اعلام شد.

جزئیات جایگزینی خودروهای فرسوده

علیرضا احمدی، سرپرست ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت سازمان راهداری، با ارائه توضیحاتی درباره طرح جایگزینی خودروهای فرسوده در قرعه‌كشی خودروسازان گفت:

  • خودروسازان باید ۲۰ درصد از تولیدات‌شان را در قرعه‌كشی‌ها به جایگزینی خودروهای فرسوده اختصاص بدهند.
  • خودروهایی جایگزین شده در این طرح، بعد از ۶۰ روز كاری تحویل داده می‌شوند.
  • متقاضیان این طرح باید پس از ثبت‌نام و تایید فرسوده بودن خودرو خود، آن را اسقاط كرده و گواهی اسقاط را به خودروساز ارائه دهند تا بتوانند خودروی جدید را تحویل بگیرند.
  • سن فرسودگی خودروهای سواری و سواری كار، ۱۵ سال؛ وانت پایه گازسوز، ۱۴ سال و وانت بنزینی دوگانه‌سوز دیزلی، ۱۳ سال عنوان شده است.

تبدیل آسان خودرو كاركرده به صفر

فروش فوری خودرو كاركرده و دریافت وجه نقد به صورت آنی، راهكار مناسبی برای تبدیل ماشین دست دوم به خودرو صفر داخلی و خارجی است. بدین گونه كه متقاضی خرید خودرو صفر می‌تواند با فروش فوری و نقدی ماشین دست دومخود سریعا و به راحتی به وجه نقد مورد نیاز و یا پیش پرداخت خودروهای موجود در طرح‌های پیش فروش ایران خودرو و یا طرح ثبت‌نام سایپا دست یابد.
به نظر می‌رسد در بازار پر نوسان خودرو، این روش فروش ماشین كاركرده، مناسب افرادی باشد كه قصد تبدیل خودرو كاركرده به صفر را دارند، اما در مقابل از فروش خودرویشان در بازار دلالی و سنتی گریزانند.
در همین راستا، خودرو45 بستر امن و آسانی برای فروش سریع خودروهای كاركرده بازار فراهم كرده است تا متقاضیان فروش خودروهای دست دوم بتوانند خودرویشان را به صورت رایگان كارشناسی كرده و در كوتاه‌ترین زمان ممكن وجه نقد خودرو را دریافت كنند.
در روش فروش فوری خودرو كاركرده توسط خودرو45 و حضور فعالان معتبر بازار، می‌توان به راحتی نسبت به خرید خودرو در طرح‌های پیش فروش شركت كرد و نگرانی بابت پرداخت به موقع وجه نقد پس از برنده شدن در قرعه كشی نداشت.

زمان تحویل خودروها

با توجه به تغیرات صورت گرفته مبنی بر نحوه ثبت نام متقاضیان خرید خودرو از شركت‌ ایران خودرو و الزام ثبت‌نام از طریق سامانه یكپارچه فروش خودرو، نحوه و زمان تحویل خودروها توسط خودروسازان به صورت هر سه ماه یكبار و بسته به شرایط هر طرح مشخص شده است.

سوالات متداول

اعلام نتایج قرعه كشی ایران خودرو چه زمانی است؟

نتایج قرعه كشی محصولات ایران خودرو یك الی ۲ روز بعد از اتمام مهلت ثبت‌ نام اعلام می‌شود

مهلت پرداخت واریز وجه برندگان ایران خودرو تا چه زمانی است؟

مهلت پرداخت وجه برندگان ایران خودرو ۷۲ ساعت پس از اعلام اسامی است