مرحله جدید فروش فوق العاده ایران خودرو در بهمن ماه آغاز می‌شود.فروش فوق العاده ایران خودرو دارای شرایط خاصی است.فروش فوق العاده ایران خودرو از طریق بورس كالا صورت خواهدگرفت. فروش فوق العاده ایران خودرو با خودروهای محبوب انجام می شود. ایران خودرو با آئین نامه جدید خودرو می فروشد.

ایران خودرو قرار است سه شنبه ۲ اسفند ۱۰ هزار دستگاه پژو ۲۰۷ دستی را با قیمت پایه ۱۸۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در بورس كالا عرضه كند.

 
عرضه خودرو در بورس كالا پس از توقف چند هفته‌ای دوباره از سرگرفته شده كه در جدیدترین این عرضه‌ها كه دیروز رخ داد بازهم قیمت خودروها بین 200 تا 300 میلیون تومان پایین‌تر از بازار آزاد بود.

شركت ایران‌خودرو درنظر دارد تا پایان سال در مجموع ۲۹۵۰۰ خودرو در بورس كالا عرضه كند.

بر اساس جدولی كه گروه صنعتی ایران خودرو منتشر كرده است، تا پایان سال طی پنج هفته 2000 دستگاه تارا دستی، 2000 دستگاه تارا اتومات، 3500 دستگاه پژو207 تیپ5، ده‌هزار دستگاه پژو207 اكسل كاسه‌ای، 2000 دستگاه پژو207 اتومات سقف‌فلزی، 5000 دستگاه دناپلاس دستی، 3000 دستگاه دناپلاس توربو اتومات و 2000 دستگاه هایما در بورس كالا عرضه خواهد شد.

 

به گزارش ایسنا، طی معاملات دیروز در بورس كالا، ۵۰۰۰تارا دستی سفید عرضه شد كه ۲۳ هزار و ۴۹۴ تقاضا برای این خودرو كه با قیمت پایه ۲۵۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عرضه شده بود شكل گرفت. قیمت میانگین این خودرو در بورس كالا حدود ۴۶۰ میلیون تومان بود درحالی كه این خودرو در بازار آزاد ۶۴۵ میلیون تومان قیمت دارد.

همچنین ۲۵۰ دستگاه فیدلیتی پنج نفره مشكی در بستر بورس كالا عرضه شد كه با تقاضای ۷۲۰ نفری مواجه شد. این خودرو محصول چین با قیمت پایه ۷۵۹ میلیون تومانی عرضه شد و قیمت میانگین آن در بورس كالا یك میلیارد و ۳۶۲ میلیون تومان بود. درحالی كه فیدلیتی پنج نفره در بازار آزاد یك میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان قیمت دارد.

۲۵۰ دستگاه فیدلیتی هفت نفره سفید نیز كه با قیمت پایه ۷۷۲ میلیون تومانی عرضه شده بود با قیمت میانگین یك میلیارد و ۴۴۰ میلیون معامله شد. برای این خودرو ۹۹۳ تقاضا شكل گرفت. این خودرو در بازار با قیمت یك میلیارد و ۷۷۰ میلیون تومان معامله می‌شود.

گفتنی است در عرضه‌های قبلی خودرو در بورس كالا نیز قیمت خودروهای فروخته شده حداقل 20 درصد زیر قیمت بازار آزاد بود.

 

ایران خودروعرضه خودرو در بورس سال آینده هم ادامه دارد

از سوی دیگر طبق مصوبه كمیسیون تلفیق بودجه سال 1402عرضه خودرو در بورس كالا سال آینده ادامه خواهد داشت. اخیرا شورای عالی بورس اعلام كرده بود كه تمامی خودروهای تولید داخل باید در بورس كالا عرضه شوند و این عرضه در سال آینده نیز ادامه خواهد داشت.

در همین زمینه شركت ایران خودرو نیز اعلام كرد تا پایان سال تعداد ۲۹ هزار و ۵۰۰ دستگاه از انواع خودروهای خود را در بورس كالا عرضه خواهد كرد.

 

بر اساس این گزارش، خودروهای تارا اتوماتیك، پژو ۲۰۷ تیپ ۵، پژو ۱۰۷ اكسل كاسه‌ای، پژو ۲۰۷ اتوماتیك سقف فلزی، دنا پلاس دستی اكسل كاسه‌ای، دنا پلاس توربو اتوماتیك و گروه ‌هایما از انواع خودروهای عرضه شده در هفته‌های آینده خواهند بود.

عرضه خودروهای وارداتی ایران خودرو خارج از بورس كالا

البته درباره خودروهای وارداتی در حالی كه در آیین‌نامه واردات تاكید شده بود كه خودروهای وارداتی صرفاً در بورس كالا عرضه خواهند شد و فروش آنها از مسیر بورس كالا است؛ هیئت دولت، هفته گذشته، این موضوع را حذف كرد.طبق مصوبه جدید عبارت «خودروهای وارداتی صرفاً در بورس كالا عرضه می‌شود» از بند ٢ آیین‌نامه واردات حذف شد؛ بر این اساس احتمالا فروش خودروهای وارداتی دیگر تنها از مسیر بورس كالا نخواهد بود.

ایران خودرو / مصوبه ابهام‌برانگیز دولت درباره خودروهای مناطق آزاد

 

از طرفی دولت با پیشنهاد وزارت صمت درباره صدور مجوز تردد خودروهای مناطق آزاد با پلاك ملی در سراسر كشور موافقت كرد.

به گزارش ایسنا، براساس ابلاغیه مصوبه هیئت وزیران در رابطه با شیوه پلاك‌گذاری ملی و تردد در سرزمین اصلی خودروهای مجاز به تردد در مناطق آزاد تجاری- صنعتی، مصوب شده است: «طبق مقررات موجود خودروهایی كه مجاز به تردد در مناطق آزاد تجاری- صنعتی هستند، مشروط به پرداخت كلیه عوارض و بدهی‌های مربوطه و حقوق ورودی (مشتمل بر حقوق گمركی و سود بازرگانی مصوب) مجاز به پلاك‌گذاری ملی و تردد در سرزمین اصلی باشند.»

ظاهرا این اقدام برای افزایش عرضه خودرو در داخل كشور صورت گرفته است اما برخی معتقدند این اقدام دولت با مصوبه قبلی مبنی بر ممنوعیت ورود خودروهای بالای 2500 سی‌سی به داخل كشور منافات دارد.

 

منبع: كیهان