در صورتی كه مالك، خودرو را كمتر از یكسال نگه دارد، مشمول مالیات بر عایدی سرمایه خودرو‌ می‌شود.
 

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نبض بازار، آنچه امروز و در ثبت نام مرحله دوم طرح یكپارچه خودرو مطرح شد، دریافت مالیات بر عایدی سرمایه خودرو است. این خبر به آن معناست كه افرادی كه از سامانه یكپارچه، خودرو می‌خرند، باید مالیات آن را بدهند.

وزارت صمت اعلام كرد اطلاعات همۀ خریداران خودرو از سامانۀ یكپارچه برای طرح مالیات بر عایدی سرمایه در اختیار نهادهای ذیربط قرار می‌گیرد.

.

 .

بر اساس آنچه اعلام شد، با توجه به ماده ۱۹ آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۴ الحاقی قانون مبارزه با پولشویی، اطلاعات معاملات خودرو به صورت یكپارچه در سامانه معاملات خودرو، ثبت و مشمول مالیات بر عایدی سرمایه می‌شود.

البته این مالیات شامل حال همه ثبت‌نام كنندگان خودرو نمی‌شود. بلكه تنها شامل آن دسته از خودرو‌هایی است كه از سامانه یكپارچه خودرو خرید كرده‌اند و خودروی دریافتی را زیر یكسال از زمان دریافت بفروشند.

در صورتی كه مالك، خودرو را كمتر از یكسال نگه دارد، مشمول مالیات بر عایدی سرمایه خودرو‌ می‌شود و باید روی اضافه بهای خودرو نسبت به قیمت پایه، ۳۰ درصد مالیات بدهد.
 

مالیات ۱۰ تا ۳۰ درصدی بر خودرو
 

افرادی كه خودروی خریداری شده از سامانه یكپارچه را كمتر از دو سال نگه دارند، باید ۲۰ درصد از سود خودرو را به عنوان مالیات بر سرمایه بدهند و نگهداری خودرو كمتر از سه سال شامل مالیات ۱۰ درصدی می‌شود.

خریداران این خودرو‌ها تنها در صورتی از مالیات معاف هستند كه خودروی خریداری شده از سامانه یكپارچه خودرو را بالای سه سال نگهداری كنند.

قیمت خودرو‌های عرضه شده در سامانه یكپارچه خودرو همان قیمت خودرو در كارخانه است و با توجه به اختلاف قیمت زیاد كارخانه و بازار آزاد، خریداران خودرو سود زیادی می‌برند.

برای مثال اگر فردی از سامنه یكپارچه، خودرویی را به قیمت ۴۵۷ میلیون تومان بخرد و آن را با قیمت یك میلیارد تومان در بازار آزاد بفروشد، باید مالیات ۱۰ تا ۳۰ درصدی روی مابه‌التفاوت قیمت ۴۵۷ میلیون تا یك میلیارد تومان بپردازد.

این فرد اگر یك سال خودرو را نگه دارد، باید ۳۰ درصد سود ۵۰۰ میلیون تومانی را به‌عنوان مالیات پرداخت كند كه رقم آن حدود ۱۶۰ میلیون تومان می‌شود.

 

*مالیات بر عایدی خودرو